Itai Engel

  • Reporter
  • wrote "fact"

Social.

Lectures and workshops.

Northern Ireland - food for thought about our conflict

Northern Ireland - food for thought also about our conflict
על רקע רעיון ה'ברקזיט' – הפרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי, מרחפת סכנה על הסכם שלום נדיר שהושג בצפון אירלנד בין הקתולים לפרוטסטנטים.זה סכסוך הקשור לדת, להיסטוריה, למתנחלים, לצבא כיבוש ולשאלה – "למי שייכת האדמה הזו"?

נשמע מוכר? יש הרבה קווים מקבילים לסכסוך שלנו. ויש גם דברים שממש לא. ואחד הדברים הבולטים שלא: צפון אירלנד הוא סכסוך ששני הצדדים הצליחו לפתור בהסכם שלום. וגם הסכם השלום הזה שונה מזה שעליו מדברים באזור שלנו בהרצאה נחזור להסטוריה של בריטניה ואירלנד ולשאלות הבסיסיות של 'איך נולדים עמים, מדינות ושפות'.

נבין את הסכסוך בצפון אירלנד ונתהה מדוע הוא מהווה חומר לסרטים בהוליווד וללהיטים של U2. איך נוצר מצב שבו יש יותר אירים בארה"ב מאשר באירלנד וכיצד הם התמקמו בעמדות המפתח הכי חשובות בממשל. האם הסכם השלום בצפון אירלנד הוא מודל למשהו שיכול להצליח בשכונה שלנו?
קונגו ורואנדה – "מלחמת העולם של אפריקה"
באופן מפתיע לא הרבה יודעים את זה. ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו מתנהל עדיין הסכסוך הקטלני ביותר על פני כדור הארץ: יותר מ-5 מיליון בני אדם כבר נהרגו שם והמדינה נודעה לשימצה כ"בירת האונס העולמי". כ 1000 נשים בממוצע נאנסות שם מדי יום במסגרת המלחמה.

כדי להבין את שורשי המלחמה בקונגו נחזור לימי הקולוניאליזם האירופי באפריקה, תופעת העבדות והשיחרור של מדינות אפריקה לעצמאות. נרחיב אודות טבח העם ברואנדה ב 1994, נבין מה הם שורשי העימות בין שבטי ההוטו והטוטסי, ומה הן השלכות הטבח ברואנדה על הסכסוך בקונגו ופרוץ מה שמכונה "מלחמת העולם של אפריקה".

What is the chance of this deadly war breaking out again in the near future? Itai Engel documented the massacre in Rwanda and the civil war in the Congo.

הוא גם יזם פרוייקט לסיוע לנשים הנאנסות במלחמה באמצעות משלחת של גניקולוגים ישראלים לאזורי העימות בג'ונגלים של מזרח קונגו.
Women in war zones
It is hard to believe, but precisely in the most unexpected place in the world - in the depths of the civil war in Syria - women managed to reach a status and power that women do not have anywhere on earth.

לוחמות הגרילה הכורדית הפכו לסיוט הגדול ביותר של דאע"ש. הגרילה הכורדית בסוריה ובעירק היא הכוח הצבאי היחיד בעולם שבו יש שוויון מוחלט בין נשים וגברים. איתי אנגל, בתיעוד בלעדי, מביא לנו מחזית הלחימה בסוריה ועירק את סיפורן הלא ייאמן של הנשים הכורדיות, שגם בחיים האזרחיים השיגו שוויון מוחלט במשרות של ראשי מדינה, שרים, ראשי ערים ומפקדים בצבא. אין יותר WOMEN POWER מזה.

And in front of the rare power achieved by the fighting women in Syria, we will move, in a sharp transition, to the most terrible place for women on the planet.

In the Congo (Democratic Republic of the Congo) the deadliest war in the world is still going on today. More than 5 and a half million people have already been killed in it.

אחת התופעות הקשות במלחמה הזו היא אונס שיטתי של נשים. קונגו זכתה בתואר המפוקפק של 'בירת האונס של העולם' כשיותר מאלף נשים נאנסות שם מדי יום. איתי אנגל שדיווח ממלחמת האזרחים בקונגו יביא לנו את הקולות הנדירים של הנשים הללו.

אנגל גם הקים ארגון סיוע לנשים הנאנסות בקונגו במסגרתו גיניקולוגים ישראלים יוצאים לג'ונגלים במזרח קונגו ומקימים קליניקות כדי לטפל בהן ולהשיב אותן למסלול החיים.
רוסיה של פוטין – להבין את מלחמתו בסוריה דרך צ'צ'ניה
ולדימיר פוטין נשיא רוסיה הפך בשנים האחרונות לאיש החזק ביותר על פני כדור הארץ. גם אם בארצו שלו גוברים הקולות נגדו. בינתיים הוא משתיק בכוח את הקולות הללו. 'בזכות' פוטין – אסד עדיין שולט בסוריה, רוסיה פלשה לאוקראינה וגאורגיה, יותר מדינות בעולם מחפשות את הקירבה אליו מאשר לארה"ב וגם ישראל מתדפקת על דלתה של מוסקבה לשם תיאום פעולותיה בסוריה ובלבנון.

פוטין הוא האיש שאמר: "התפרקות ברה"מ היתה האסון הגאופוליטי הגדול ביותר של המאה ה 20".

את תפיסת העולם של פוטין בסוריה אפשר להבין באמצעות הבנת המלחמה האכזרית בצורה יוצאת דופן שניהלה רוסיה של פוטין בצ'צ'ניה מול והאיסלם הצ'צ'ני שאיים על רוסיה בג'יהאד משלו. ההרצאה תספר את ההסטוריה של רוסיה הצארית, עלייתה וקריסתה של ברה"מ, ואגב כך תשרטט את דמותו של פוטין כפי שעוצבה לאורך השנים.

We will also refer to the phenomenon of the Jewish oligarchs in Russia, the killing of journalists and the silencing of the opposition under Putin's regime.
The mafia in Sicily - Cosa Nostra - lecture + film
In the lecture we will get to know the Sicilian mafia "Cusa Nostra" and those who decided to fight it against all odds.

Through the dynamics of historical maps and photos, Itai Engel presents the history of Italy and Sicily, focusing on the special position of Sicily and its incarnation throughout history, from the time of the conquests by the Normans, the Spaniards and the Arabs, through the unification of Italy, to its fascinating story in World War II and how the Sicilian mafia helped the ownership United States.

What are the roots of the mafia and where did it come from? What are the codes of the organization and what is behind the words "Cosa Nostra"?

נדבר על מלחמות המאפיה של פלרמו וקורלאונה, ההגירה לארה"ב וההשראה לסרטי ׳הסנדק׳ והסופרנוס ועל מלחמתם של השופטים החוקרים בקוזה נוסטרה במחיר חייהם.

At the end of the lecture, we will screen Itai Engel's documentary film - "Men of Honor - The War on the Sicilian Mafia".